کسب و کار اینترنتی

چرا تولید محتوای متنی هنوز هم برای دیجیتال مارکترها محبوب است؟

محتوای متنی یکی از روش‌ های مهم بازاریابی محتوا است و برخلاف پیش‌ بینی‌ هایی که در مورد محتوای ویدئویی و محتوای صوتی شد؛ از محبوبیت آن کاهش پیدا نکرده است.

بازاریابی محتوا حدود ۱۰ سال پیش به‌ عنوان یکی از روش‌ های بازاریابی معرفی شد و آن زمان تعداد کمی از بازاریابان، مفهوم و ظرفیت این روش جدید بازاریابی را درک کردند. اینکه یک کسب‌ و کار بتواند در اولین برخورد آنلاین خود با مشتری، تأثیر خوبی روی او بگذارد، بهترین سرمایه‌ گذاری آن‌ ها در بخش بازاریابی محسوب می‌ شود.

با این‌ حال عده‌ ای پیش‌ بینی کرده بودند که بازاریابی محتوا و محتوای متنی با مرور زمان محبوبیت خود را از دست خواهد داد و روش‌ های جدیدتر بازاریابی مانند اینفلوئنسر مارکتینگ و ویدئو مارکتینگ جای آن را خواهند گرفت؛ که البته اشتباه فکر می‌ کردند. نتایج نظرسنجی از بیش از هزاران بازاریاب نشان می‌ دهد هرقدر کسب‌ و کارها مهارت بیشتری در تولید محتوای متنی پیدا می‌ کنند، بازاریابی به این روش نیز تأثیر بیشتری در بهبود کسب‌ و کار می‌ گذارد.

۱. حدود ۴۱ درصد بودجه‌ ی بازاریابی برای تولید محتوا است

طبق نتیجه‌ ی نظرسنجی‌ ها، سال گذشته کسب‌ و کارها تنها ۲۳ درصد از بودجه‌ ی بازاریابی خود را به بازاریابی محتوا اختصاص داده بودند؛ در صورتی‌ که در سال جدید، این رقم به ۴۱ درصد افزایش پیدا کرده است. این یعنی تنها طی یک سال، بودجه‌ ی اختصاص‌ داده‌ شده به بازاریابی محتوا حدود ۷۸ درصد افزایش پیدا کرده است. همچنین نتیجه‌ ی نظرسنجی از بازاریابان موفق صنعتی (b2b) نیز نشان می‌ دهد که این افراد ۴۰ درصد از بودجه‌ ی بازاریابی را به تولید محتوا اختصاص داده‌ اند.

نکته‌ ی جالب این است که حدود دو سوم از شرکت‌ کنندگان نظرسنجی پیش‌ بینی کرده‌ اند سال آینده بودجه‌ ی مربوط‌ به تولید محتوا را افزایش خواهند داد. حال شاید این سؤال پیش بیاید که منظور از تولید محتوا، چه مدل محتوایی است؟

محتوای متنی باوجود مخالفت‌ هایی که با آن می‌شود، هنوز پادشاه است و بین انواع مدل‌ های بازاریابی مانند بازاریابی ایمیلی، پست‌ های شبکه‌ های اجتماعی و محتوای ویدئویی، جایگاه اول را دارد. ۹۸ درصد از بازاریابان در نظرسنجی اعلام کردند که محتوای متنی اولین اولویت آن‌ ها است. ۷۲ درصد تولید محتوای ویدئویی را ترجیح می‌ دهند و تنها ۲۶ درصد اولویت اول را روی تولید محتوای تعاملی در شبکه‌ های اجتماعی گذاشته‌ اند.

محتوای متنی و وبلاگ‌ ها، انتخاب اول ۷۷ درصد بازاریابان در سال جاری هستند و بعد از آن، سئو و بازاریابی ایمیلی با ۴۵ و ۴۲ درصد در جایگاه دوم و سوم قرار دارند، درحالی‌ که تنها ۴۰ درصد آن‌ ها محتوای ویدئویی را به‌ عنوان اولویت اول بازاریابی در سال جاری انتخاب کردند.

۲. بازاریابی محتوا به‌ طور فزاینده با اهداف تجاری در ارتباط است

نتیجه‌ ی تحقیقات اسمارت اینسایتز نشان می‌ دهد بازاریابی محتوا به‌ عنوان تأثیرگذارترین فعالیت در شرایط فعلی و آینده‌ ی کسب‌ و کار از سوی بازاریابان انتخاب شده است. اما بازاریابی محتوا با چه هدفی در کسب‌ و کارهای مختلف استفاده می‌ شود؟

  • ۷۶ درصد از شرکت‌ کنندگان، آگاهی از برند را به‌ عنوان هدف نهایی از تولید محتوا اعلام کردند
  • ۶۱ درصد از شرکت‌ کنندگان، تولید لید یا سرنخ را به‌ عنوان هدف نهایی از تولید محتوا اعلام کردند
  • ۳۹ درصد از شرکت‌ کنندگان، بهبود نتیجه‌ ی جست‌ و جو در موتورهای جست‌ و جو را به‌ عنوان هدف نهایی از تولید محتوا اعلام کردند

نتایج به‌ دست‌ آمده از نظرسنجی شگفت‌ انگیز است و همچنین نشان می‌ دهد نگرش مدیران نسبت به بازاریابی محتوا تغییر کرده است. پنج سال پیش، بازاریابی محتوا تنها با هدف بهبود پیدا کردن رتبه‌ی سایت در نتیجه‌ ی موتور جست‌ و جو انجام می‌ شد اما امروزه حتی ‌نحوه‌ ی اندازه‌ گیری نرخ بازگشت سرمایه‌‌ (ROI) بازاریابی محتوا تغییر کرده است:

  • ۸۹ درصد از شرکت‌ کنندگان به‌ دنبال افزایش ترافیک وب‌ سایت بوده‌ اند
  • ۶۵ درصد به‌ دنبال بهبود رتبه‌ ی سئو بوده‌ اند
  • ۶۲ درصد به‌ دنبال افزایش تعداد مشترکان سایت بوده‌ اند

تنها ۵۱ درصد از شرکت‌ کنندگان اعلام کردند که به‌ دنبال افزایش فروش به‌ عنوان نرخ بازگشت سرمایه‌ ی محتوا بوده‌ اند. این یعنی بازاریابان متوجه شده‌ اند که بازاریابی محتوا در طولانی‌ مدت جواب می‌ دهد.

۳. استفاده از جستجوی صوتی در حال افزایش است

استفاده از جستجوی صوتی یا فرمان صوتی در حال افزایش است و اغلب مردم از الکسا یا سیری می‌ خواهند آهنگ مورد نظر آن‌ ها را پخش کند یا پیش‌ بینی وضعیت آب‌ و هوا را به آن‌ ها نشان دهد. روز به‌ روز به تعداد طرفداران این روش جست‌ و جو افزوده می‌ شود و بازاریابان باید توجه بیشتری به آن داشته باشند.

درحال‌ حاضر، بیش از یک میلیارد جستجوی صوتی در هر ماه از طریق دستیارهای صوتی انجام می‌ شود و همچنین طبق گزارش مایکروسافت، دو سوم کاربران گوشی‌ های هوشمند، به‌ طور مرتب و روزانه از آن‌ ها استفاده می‌ کنند. بازاریابان، این روش جستجوی جدید را تا چه اندازه جدی گرفته‌ اند؟

سال گذشته، تنها ۱۱ درصد از بازاریابان، جستجوی صوتی را در استراتژی بازاریابی محتوا لحاظ کردند و مابقی بازاریابان هیچ اطلاعی ندارند که چگونه باید این کار را انجام دهند:

  • ۶۲ درصد از بازاریابان معتقدند هنوز نمی‌ توان در مورد مزایای سرمایه‌ گذاری روی جستجوی صوتی‌ نظر قطعی داد
  • ۴۲ درصد از آن‌ ها نیز گفتند که در سال جدید، جستجوی صوتی را به روش‌ های بازاریابی خود اضافه خواهند کرد

پیش‌ بینی می‌ شود سال آینده، میزان ۵۰ درصد از جستجوها به‌ صورت صوتی انجام شوند؛ این یعنی بهینه‌ سازی محتوا و افزودن کلمه‌ های کلیدی صوتی به متن، اهمیت زیادی پیدا خواهد کرد.

محتوای متنی هنوز هم پادشاه است.!

یکی دیگر از دلایل محبوبیت محتوای متنی، به روان‌ شناسی انسان‌ ها مربوط می‌ شود. محتوای متنی نه‌ تنها ساده‌ ترین روش تولید محتوا از نظر زمان و هزینه برای کسب‌ و کارها است، بلکه همه‌ ی ما در مدرسه یاد گرفته‌ ایم که اطلاعات را با خواندن کسب کنیم و اینترنت نقش پررنگی در این زمینه داشته است.

تحقیقات همچنین نشان داده است که نسل جدید نسبت به نسل پیش از خود، علاقه‌ ی بیشتری به خواندن کتاب دارد و خواندن اخبار جدید را به تماشای آن ترجیح می‌ دهد. بنابراین می‌ توان گفت محتوای متنی هنوز هم طرفداران زیادی دارد و بازاریابان نباید این حقیقت را نادیده بگیرند.

میلاد کرمی

میلاد کرمی هستم؛ در این وبلاگ از کارآفرینی، کسب و کار، استارتاپ و رشد شخصی براتون می نویسم.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن