کسب و کار اینترنتی

منظور از بازاریابی ویدئویی یا ویدئو مارکتینگ چیست؟

بازاریابی ویدیویی یا ویدئو مارکتینگ یکی از شاخه‌ های دیجیتال مارکتینگ است که در جریان آن از ویدیو به عنوان ابزار بازاریابی استفاده می‌ شود. در ویدئو مارکتینگ، بازاریاب‌ ها به دنبال تولید یک فیلم چند دقیقه‌ای هستند که ممکن است شامل موارد زیر باشد

 • به معرفی کلی یک کسب و کار بپردازد و نقاط قوت و ضعف آن را نشان دهد؛
 • یک محصول را معرفی کند و نحوه استفاده از آن را به مشتری آموزش دهد؛
 • در مورد بهره بردن از یک خدمت یا یک ابزار ساخته می‌ شود؛
 • نکاتی در مورد تعمیر یک محصول یا مثل یک محصول ارائه می‌ دهد؛
 • شامل آموزش یک مبحث می‌ شود؛
 • یک گروه را معرفی می‌ کند که فعالیت‌ های مختلفی انجام می‌ دهند.

یکی از دلایلی که باعث می‌ شود برخی از بازاریابان به سمت ویدئو مارکتینگ نروند؛ نیاز به مهارت در ساخت فیلم و هزینه بر بودن این روش است. در واقع کسانی که قصد فعالیت در این حوزه را داشته باشند، باید آشنایی حداقلی با نحوه تولید فیلم یا حتی انیمیشن داشته باشند. پس برای اجرای بازاریابی ویدیویی، گام اول آموزش ساخت فیلم یا استفاده از شرکت‌ های تولید کننده فیلم یا ویدئو است.

اگر از شرکت‌ ها کمک بگیرید، کار شما بسیار ساده‌ تر است. اما اگر خود شما می‌ خواهید فیلم بسازید؛ گام ابتدایی شما فراگرفتن نحوه ساخت فیلم‌ های تبلیغاتی است. طبیعتا با برداشتن گام اول، شما یک فیلم تبلیغاتی دارید که باید آن را به شیوه‌ های مختلفی به اشتراک بگذارید و از این طریق مشتری جذب کنید.

فرض کنید یک فروشگاه اینترنتی دارید و فضای کافی برای هاستینگ آن انتخاب کرده‌ اید؛ می‌ توانید فیلم آموزشی و تبلیغاتی محصولات خود را در همین فروشگاه قرار دهید یا در کنار آن یک وبلاگ ایجاد کنید، این فیلم‌ ها را در آنجا آپلود کرده و به فروشگاه خود لینک دهید. اما بیشتر شرکت‌ ها از این شیوه استقبال نمی‌ کنند و معتقدند که استفاده از فیلم باعث سنگین‌ تر شدن وب سایت آنها می‌ شود.

راهکار جایگزین برای این افراد، استفاده از سرویس‌ های اشتراک ویدئو مانند آپارات، نماشا، یوتیوب و… است. اگر وب سایت شما فقط به کاربران و مشتریان داخلی محدود می‌ شود، بهتر است از همان آپارات استفاده کنید. اما اگر احساس می‌ کنید که مشتری‌ های مختلفی در سطح جهان دارید، باید از یوتیوب و یا سایر سرویس‌ های اشتراک گذاری ویدئو به صورت بین المللی استفاده کنید.

روش دیگری که برای اجرای بازاریابی ویدئویی باید به کار ببرید، استفاده از شبکه‌ های اجتماعی است. فیس بوک، توییتر، یوتیوب، اینستاگرام،تلگرام و… تنها چند مورد از این سرویس‌ ها هستند، شما می‌ توانید کاربران آنها را به عنوان فالوور خود جذب کنید و برنامه تبلیغاتی‌ تان را بر روی‌ شان پیاده‌ سازی کنید.

یکی از مباحثی که بطور مستقیم با ویدئو مارکتینگ یا بازاریابی ویدئویی در ارتباط است؛ وایرال مارکتینگ است که امروزه در بسیاری از روش‌ های بازاریابی به کار گرفته می‌ شود. وایرال مارکتینگ (Viral Marketing) از دو بخش تشکیل شده است که یک بخش آن همان بازاریابی است که ممکن است به شیوه‌ های مختلف اجرا شود و شامل روش‌ های اینترنتی و غیر اینترنتی می‌ شود. در مورد بخش وایرال باید به کلمه انگلیسی Viral و معنی آن رجوع کنیم. در واقع این کلمه به معنی ویروسی یا ویروس مانند است که کنار هم قرار گرفتن آن با کلمه بازاریابی، باعث به وجود آمدن یک سبک جدید از مارکتینگ شده است که ممکن است با روش‌ های اینترنتی یا غیر اینترنتی اجرا شود. نامگذاری این شیوه بازاریابی از رشد ویروس‌ ها نشأت گرفته است که به صورت انتقال از یک فرد به فرد دیگر است که باعث گسترش آن می‌ شود.

بنابراین وایرال مارکتینگ را می‌ توان به عنوان یک روش بازاریابی معرفی کرده که تبلیغات آن با استفاده از انتقال فرد به فرد به صورت مستقیم یا غیر مستقیم انجام می‌ گیرد. در این حالت، بازاریاب اصلی، تبلیغات خود را به زیر دسته‌ ها انتقال داده و آنها وظیفه بازاریابی و تبلیغات در سطوح پایین را برعهده می‌ گیرند. البته نکته‌ ای که در اینجا باید در نظر بگیرید این است که در ماهیت چیزی که می‌ خواهید به صورت ویروسی پخش شود، باید عنصر و یا ویژگی‌ ای وجود داشته باشد که باعث جذب آدم‌ ها و انتقال آن به یکدیگر شود.

اما احتمالا این سؤال برای شما پیش آمده است که وایرال مارکتینگ چه ربطی به بازاریابی ویدئویی دارد؟ زمانی که شما یک ویدیو را به عنوان ویدیو تبلیغاتی در شبکه‌ های اجتماعی یا در رسانه‌ ها به اشتراک می‌ گذارید؛ دیده شدن ویدیو از یک طرف و پخش شدن آن در شبکه‌ های اجتماعی و بین افراد مختلف باعث به وجود آمدن یک نوع بازاریابی ویروسی می‌ شود. بنابراین می‌ توانیم ویدئو مارکتینگ را به عنوان یک شاخه از وایرال مارکتینگ معرفی کنیم.

مزایای ویدئو مارکتینگ :

 • ویدئو کاربر را درگیر می‌ کند : یکی از بهترین امتیازاتی که فیلم‌ های تبلیغاتی دارند این است که کاربر را با خود درگیر می‌ کنند. در واقع اگر یک ویدیوی تبلیغاتی به خوبی ساخته شده باشد و ۱۰ ثانیه اول آن برای کاربر جذاب باشد، احتمال دیدن فیلم تا انتها وجود دارد و این بهترین فرصت برای تیم‌ های تبلیغاتی محسوب می‌ شود.
 • استفاده از ویدئو آسان است : استفاده از ویدئو برای کاربران و برای مشتریان بسیار راحت است. در واقع کاربر به جای اینکه ۳۰ صفحه متن در رابطه با تعمیر یا نحوه استفاده از یک کالا را بخواند، با خیال راحت می‌ تواند همزمان به آموزش آن گوش داده و تصاویر آموزشی را ببیند. بنابراین زمانی که برای خواندن متن نوشتاری صرف می‌ شود، بسیار بیشتر از زمانی است که صرف دیدن یک فیلم آموزشی می‌ شود.
 • ویدئو جامع و کامل است : اصولا در بازاریابی ویدئویی از دو دسته فیلم کوتاه و بلند استفاده می‌ شود. در هر دو سبک؛ بازاریابان تلاش می‌ کنند که نکات متعددی را در آنها بگنجانند و مطلب را به طور کامل به بیننده انتقال دهند. این در حالی است که متن‌ های نوشتاری در بیان کردن برخی موارد ناتوان هستند و نویسنده مجبور است که مطالب بیشتری برای توضیح یک بحث یا حتی یک اصطلاح خاص به کار ببرد.
 • ویدئو با احساسات در ارتباط است : اگر یک ویدئوی تبلیغاتی به خوبی ساخته شده باشند، می‌ تواند احساسات بیننده را با خود درگیر کند. ساخت یک کلیپ تبلیغاتی طنز یا درگیر کردن عواطف مشتریان در ویدئو، روش‌ هایی است که بازاریابان، از آن در کسب و کار خود استفاده می‌ کنند.
 • ویدئو در حافظه می‌ ماند : اگر شما از یکی از دوستان یا آشنایان خود بخواهید که یک فیلم قدیمی را برای شما توصیف کنند یا از آنها بخواهید که مطالب یک نوشته یا کتاب را برای شما تعریف کنند، مطمئن باشید که توانایی آنها در توصیف فیلم بسیار بیشتر است؛ زیرا خاصیت فیلم‌ ها به صورتی است که بیشتر در حافظه فرد می‌ ماند و فرد از لحاظ احساسی و عواطف با آن فیلم درگیر می‌ شود.
 • ویدئو محبوبیت بالایی دارد : برای درک این موضوع می‌ توانید به یکی از شبکه‌ های اجتماعی بروید و میزان بازدید پست‌ های ویدئویی و نوشتاری را با هم مقایسه کنید. امروزه میلیون‌ ها و شاید میلیاردها کاربر از فیلم‌ های گذاشته شده در یوتیوب دیدن می‌ کنند و از فیسبوک برای دیدن کلیپ‌ های مختلف بهره می‌ برند. حال ممکن است این کلیپ‌ ها تبلیغاتی باشند یا صرفاً برای طنز یا آموزش یک مطلب باشد.
 • موتورهای جستجو ویدئو را ترجیح می‌ دهند : یکی از خصوصیات بارز فیلم‌ ها این است که موتورهای جستجو نیز به آنها علاقه زیادی دارد. باید بپذیریم که درصد بسیار کمی از محتوای نوشتاری یونیک و اختصاصی است. این در حالی است که هر فیلم دارای فضا و قالب اختصاصی خود بوده و درصد بسیار بالایی از آنها برای اولین بار منتشر می‌ شود. این موضوع دردسر موتورهای جستجو را کمتر می‌ کند.

معایب ویدئو مارکتینگ :

 • ساخت ویدئو گرانتر از محتوای نوشتاری است : برای نوشتن محتوای نوشتاری در یک سایت، فقط به یک سیستم کامپیوتری نیاز دارید که بتوانید متن مورد نظر را تایپ کنید. پس نه به تخصص خیلی پیچیده‌ ای نیاز دارید و نه هزینه زیادی برای آن می‌ پردازید. این در حالی است که شما برای ساخت یک ویدئو، باید نحوه کار با نرم افزارهای مختلف را آموزش دیده باشید و یا ساخت آن را به یک شرکت واگذار کنید. در هر صورت برای تهیه محتوای ویدئویی نیز به مطالب جدید نیاز دارید که تمامی این موارد باعث گران‌ تر شدن بازاریابی ویدئویی می‌ شود.
 • ساخت ویدئو زمان‌ بر است : چه بخواهیم و چه نخواهیم، ساخت ویدئو نسبت به نوشتن محتوای نوشتاری برای یک سایت زمان بیشتری نیاز دارد. در واقع، برای داشتن یک فیلم تبلیغاتی شما هم نیاز دارید که ساختار فنی فیلم را آماده کنید و هم باید محتوای کافی برای گذاشتن در این فیلم را داشته باشید. فراهم آوردن این دو مورد و کنار هم قرار دادن آنها باعث می‌ شود که زمان زیادی از بازاریابان گرفته شود.
 • مشکلات فنی در مورد ویدئو بیشتر است : این ایراد از لحاظ فنی به بازاریابی ویدئویی وارد نیست، اما باید بپذیریم که در برخی مناطق امکانات لازم برای نشان دادن ویدئو به شکل مناسب وجود ندارد. پایین بودن سرعت بارگذاری ویدئو در برخی مناطق، نبود زیرساخت‌ های لازم برای نمایش فیلم یا نداشتن برخی امکانات در وب سایت‌ ها از مهمترین ایرادات است که در این حوزه وارد می‌ شود.
 • نمایش ویدئو اینترنت را مصرف می‌ کند: وقتی که شما یک مطلب نوشتاری را مطالعه می‌ کنید، نهایتاً با بارگذاری تصاویر ممکن است یک مگابایت از حجم اینترنت شما مصرف شود. اما وقتی که یک فیلم را می‌ بینید، مسئله حجم اینترنت مصرف شده برای شما اهمیت پیدا می‌ کند و با توجه به کیفیت آن ممکن است حجم اینترنت مصرف شده متغیر باشد. به همین دلیل کاربرانی که از اینترنت حجمی استفاده می‌ کنند، شاید تمایل کمتری به دیدن فیلم داشته باشند. به همین دلیل فیلم‌ های کوتاه با حجم کم، مورد توجه کاربران قرار می‌ گیرد.

در هرصورت ویدئو مارکتینگ ترند محتوایی شده است و نسبت به محتوای متنی برتری بیشتری دارد و آینده از آن ویدئو است؛ بهتر است از همین الان بفکر بازاریابی ویدئویی خود باشیم و آن را شروع کنیم.

میلاد کرمی

میلاد کرمی هستم؛ در این وبلاگ از کارآفرینی، کسب و کار، استارتاپ و رشد شخصی براتون می نویسم.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن