استارتاپ

فضای کار اشتراکی یا Coworking Space چیست؟

فضای کار مشترک یا فضای کار اشتراکی یا کوورکینگ (به انگلیسی: Coworking) روشی برای کار کردن است که شامل یک فضای کار به اشتراک گذاشته شده، یک دفتر کار و فعالیت‌ های مستقل است. دفترهای کار اشتراکی، محیط هایی هستند که افراد می توانند به عنوان محل کار از آنجا استفاده کنند؛ هرکس میز اشتراکی یا اختصاصی خود را دارد و از امکانات آن فضا میتوانند بصورت اشتراکی استفاده کنند؛ آنها فضای مورد نیاز خود را اجاره می کنند اما مسلما بدون پول پیش یا اجاره های آنچنانی…!

این محیط‌ ها برای فریلنسرهای حرفه‌ ای، پیمانکاران مستقل یا افرادی که اغلب در سفر هستند و فعالیت‌ های مستقل انجام می‌ دهند جذاب می‌ باشد. کوورکینگ اجتماعی از افرادیست که در عین انجام فعالیت‌ های مستقل، ارزش‌ هایی را به اشتراک می‌ گذارند و البته افرادی که مشتاق به همکوشی هستند که این همکوشی می‌تواند با کار کردن در کنار افرادی که برای فعالیت در یک محیط مشترک در کنار یکدیگر، ارزش قائل هستند، اتفاق بیفتد. کوورکینگ راه حلی مناسب برای مشکل انزوای بسیاری از کارمزدی‌ ها، که کار کردن در منزل را تجربه کرده‌ اند، می‌باشد، همین‌ طور به آن‌ ها اجازه می‌دهد که از عوامل حواس پرتی در حین کار کردن در منزل نجات یابند.

فضاهای کار اشتراکی الزاماً برای استارتاپ‌ ها ساخته نمی‌ شوند. ولی معمولاً توسط آن‌ ها استفاده می‌شوند. با توجه به اینکه الزامات فیزیکی اساسی کار کردن در این فضاها فراهم می‌ شود در برخی موارد شتاب دهنده‌ های کسب و کار یا مراکز تحقیق و توسعهٔ شرکت‌های بزرگ نیز ممکن است در این فضاها مستقر شوند.

همچنین این فضاها ممکن است با توجه به شرایط محلی برای تمرکز بر موضوعی خاص راه اندازی شوند، مثلاً برای توسعهٔ گردشگری، یا توسعهٔ بازی سازی. اما این فضاها غالباً امکاناتی را فراهم می‌ آورند که شامل میزکاری ، اتاق جلسات، برق، اینترنت پرسرعت ، چای و قهوه رایگان است.

در ایران فضاهای کار اشتراکی در کنار شتاب دهنده‌ها و اکوسیستم استارتاپی در حال توسعه هستند. این فضاها معمولاً برای رشد و توسعهٔ استارتاپ‌ها شکل گرفته‌اند و میزبان استارتاپ‌ها، فریلنسرها و دیگر افرادی که نیاز به فضای کاری دارند هستند. نمونه‌های متعددی در تهران، اصفهان، تبریز، مشهد، زنجان و کرمان شکل گرفته‌اند. از فضاهای کاری مشترک فعال در تهران می‌توان به فضای کاری مشترک زاویه واقع در کارخانه نوآوری، مرکز فناوری سامسونگ امیرکبیر واقع در دانشگاه امیرکبیر، باشگاه کارآفرینی تیوان در پژوهشکده انرژی دانشگاه شریف، فضای کاری سریر در طرشت، و فینوا در مرکز رشد دانشگاه امیرکبیر نام برد. در اصفهان نیز از زمستان ۹۵ فضای کار اشتراکی پویتک و نیز از بهار ۹۶ فضای کار اشتراکی آبی سفید شروع به کار کرده‌است.در کرمان نیز از بهمن ماه ۹۶ فضای کار اشتراکی لندیما با حمایت شرکت فناوری پدیدار و نیز از خرداد ۹۷ فضای کار اشتراکی فاراهاب توسط انجمن مردم نهاد حامیان طرح نو، فعالیت خود را آغاز نموده اند.

انواع

محور اصلی کسب و کار مراکز کوورک اجاره میزهاست و در ادامه ساختن یک جامعه همکاری می‌باشد. افراد اصلی برای حضور در این مراکز کارمزدی های حرفه‌ای، دورکارها و مؤسسین شرکت‌ های کوچک و متوسط هستند که در جستجوی یک جامعه‌ ای با روح همکاری می‌ باشند. همچنین اغلب مشتریان از دیگر سرویس‌ های فضای کار مشترک مثل پرینت، همکاری و مشاوره بهره‌ مند می‌شوند.

به دلیل تفاوت شیوه مدیریتی کوورکینگ که به جای مدیریت و کنترل به جنبه همکاری اهمیت می‌دهد، مدل کار کوورکینگ از شتابدهنده‌ ها، مراکز رشد و Executive suite مجزا می‌باشد و با هم ترکیب نمی‌شوند. اکثر مشترکان کوورکینگ در unconference مثل BarCamp و دیگر رویدادهای فناوری نیز شریک هستند.

ب

میلاد کرمی

میلاد کرمی هستم؛ در این وبلاگ از کارآفرینی، کسب و کار، استارتاپ و رشد شخصی براتون می نویسم.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن