استارتاپ

سبک زندگی استارتاپی که برای راه اندازی استارتاپ باید داشته باشید

سبک زندگی استارتاپی که اگر به فکر راه اندازی یا مدیریت یک استارتاپ هستید؛ باید خود را به آن نزدیک کنید و اگر اینگونه نیستید، استارتاپ راه اندازی نکنید.!

بعد از مدت زمانی که بعنوان موسس در هلدینگ فرا توسعه کسب و کارهای نوپا و بعنوان مدیرعامل در استودیو استارتاپ لانچری مشغول کمک به افراد و تیم ها برای راه اندازی کسب و کار شخصی شان هستم؛ به این نتیحه رسیده ام که راه اندازی استارتاپ برای همه افراد امکان پذیر نیست. چون تاسیس یک کسب و کار نوپا نیازمند داشتن سبک زندگی استارتاپی است.

سرمایه گذاری های میلیون دلاری برروی اسنپ، بامیلو، دیجی کالا، الوپیک، ریحون، تخفیفان و… یک تصویر رویایی از سبک زندگی استارتاپی در ذهن تازه واردها ایجاد کرده است که این تصور رویایی گاهی تبدیل به توهم رویایی میشود؛ بعضی از آنها قابل توجیه و برخی دیگر غیر قابل توجیه اند.!

برای کسب درآمد، راه های ساده تری از راه اندازی یک استارتاپ وجود دارد. بهتر است بجای سالها سختی کشیدن و ریسک و استرس، سرتان را با کارهای دیگری گرم کنید و از راه های متفاوتی که وجود دارند؛ کسب درآمد کنید.

اگر می خواهید سطح جدیدی از آزادی را تجربه کنید، اگر می خواهید نقاط ضعف خود را متوجه شوید، اگر می خواهید موانع را از سر راه خود بردارید، اگر می خواهید تغییری در زندگی بشر ایجاد کنید، این کار را انجام دهید؛ ولی اگر فقط هدف تان درآمد بیشتر است، راه های بهتری نیز وجود دارد.

اما اگر تصمیم تان جدی است و با شجاعت پای در این میدان گذاشته اید و می خواهید با راه اندازی استارتاپ خود، ارزش افزوده ای به سرزمین و جهان خود، به آدم های اطراف خود اضافه کنید؛ پیشنهاد میکنم سبک زندگی استارتاپی که برای راه اندازی استارتاپ باید داشته باشید را رعایت کنید.

۱. متمایز از دیگران باشید :

زمانی که همیشه افراد منفی بافی وجود دارند که شما را ناامید و نگران می کنند؛ توصیه من این است که هیچ وقت به صحبت های این افراد گوش ندهید. بعنوان یک خودساخته، خودتان بزرگ ترین حامی خودتان هستید؛ اگر ایده ای دارید که فکر می کنید استارتاپ موفقی خواهد شد، آن را عملی کنید و اگر از پس آن برنیامدید؛ بدنبال هم بنیانگذاری شبیه خود باشید.

برای شروع هر استارتاپی همواره افراد منفی بافی هستند که شما را ناامید می کنند. شما به هیچ عنوان نباید به صحبت های این گونه افراد گوش دهید. به عنوان یک فرد کارآفرین، شما خودتان بزرگ ترین حامی خود هستید. اگر یک ایده یا فکر جدید دارید، آن را عملی کنید و برای همکاری به دنبال افرادی بگردید که با شما هم عقیده باشند. رعایت کردن این اصول در سبک زندگی اصلا کار آسانی نیست ولی شما باید انجامش دهید. شما باید برای عملی کردن ایده های خود گاهی اوقات پیشگام و پیشقدم باشید.

۲. تلاش کنید و سرسخت باشید :

در هنگام تاسیس یک استارتاپ ممکن است توانایی لازم برای تامین خدمات پزشکی و یا دندان پزشکی را برای خود و خانوادتان نداشته باشید. بیمه درمانی گران است و هنگامی که شما بودجه محدودی دارید، ممکن است مجبور شوید خود را بیمه نکنید. هیچ تضمینی برای موفقیت شما وجود ندارد، بنابر‌‌این شما باید خود را برای هر اتفاقی آماده کنید. در یک استارت آپ همه چیز به خواست شما بستگی دارد و سبک زندگی شما تعیین می کند که چقدر در این مسیر موفق هستید. شما باید برای چیزهایی که نیاز دارید و حتی پول، از دیگران درخواست همکاری و کمک کنید و این مشخصه را در شخصیت و سبک زندگی خود به وجود آورید. بدترین پاسخی که می توانید بدست آورید “نه” است. اگر مشکلی با این قضیه ندارید می توانید کار خود را شروع کنید. مطمئن باشید درخواست کمک از دیگران شخصیت شما را قوی‌تر می‌کند.

۳. باید ۷ روز هفته، ۲۴ ساعته کار کنید :

یک بار من ساعت ۷:۳۰ صبح پیغامی به یک کارآفرین دادم تا ببینم اگر بیدار است با او تماس بگیرم. او در جواب به من گفت که از ۳ صبح بیدار شده است. گاهی اوقات شما برای تحقق اهداف و رسیدن    به موفقیت باید از طلوع آفتاب تا غروب آفتاب کار کنید و این موضوع می تواند برای کسانی که با سبک زندگی استارتاپی آشنایی ندارند، آزار دهنده باشد. پول نباید تنها انگیزه شما باشد. اگر برای سخت کار کردن آماده اید، می توانید استارتاپ خود را راه اندازی کنید.

۴. پول پس انداز کنید :

تاکنون تعداد بسیار کمی از استارتاپ ها توسط دیگران تامین مالی شده اند. اگر شما می توانید این کار را خودتان انجام دهید و بودجه را تامین کنید می توانید وارد یک دنیای جدید شوید.”

اگر شما بتوانید منابع مالی خود را تامین کنید و سال ها بدون دغدغه مالی به کار خود ادامه دهید، آن زمان است که می توانید ادعا کنید که مالک یک استارتاپ هستید. بنابراین شما باید بتوانید مدیریت بحران کنید و اینگونه مدیریت را در سبک زندگی خود نیز وارد کنید. شما باید بتوانید با صرف کمترین منابع مالی، بهترین و بیشترین نتایج را به دست آورید. تنها در این صورت است که استارتاپ شما موفق خواهد شد.

۵. مهارت های مختلف یاد بگیرید :

کارآفرینان معمولا دارای مهارت های چندگانه هستند. مثلا آنها تولید محتوا، بازاریابی، حسابداری، و البته استراتژی های رسانه های اجتماعی را بلدند.

استارتاپ ها معمولا منابع محدودی دارند، داشتن مهارت های چندگانه، نظم و انضباط برای ساختن کسب و کار بسیار مهم است. اما مهم تر از همه این ها این است که موسس و مالک استارتاپ باید دارای یک شخصیت کاریزماتیک و تاثیر گذار باشد.

اگر بتوانید ویژگی های سبک زندگی استارتاپی را در خود تقویت کنید؛ می توانید استارتاپ خود را راه اندازی کنید، دهها نفر کارمند و پرسنل را مدیریت کنید، در شهرهای مختلف، محصولات و خدمات خود را عرضه کنید و در آینده نامی از خود در عرصه موردنظرتان داشته باشید.

میلاد کرمی

میلاد کرمی هستم؛ در این وبلاگ از کارآفرینی، کسب و کار، استارتاپ و رشد شخصی براتون می نویسم.

نوشته های مشابه

یک نظر

  1. سلام من پیک میاره والوپیک هستم.من از وقتی متوجه شدم در میاره دزدی میشود وسرویس ها به دست پشتیبانی به پیکهای خاص به فروش میرسد پعنوان کردم اخراج شدم به الو پیک امدم اما این جا هم با این که سالهای قبل ای گونه نبود سرویس نمیروم انگار از میاره خبر دادن ور چه با اقای نایبی ارتباط میگیرم بدتر میشود ظاهرا الو پیک هم از سرویس فروشی به دور نیست.کاش به گونه ای طراحی شود که کسی نتواند جلو سرویس موتوری را بگیرد ودزدی کند این عیب بزرگترین نقص استار تاپ یا کسبو کار پلد فرمی است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن